
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 21.97 mm |
| Termination | IDC, IDT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 4.83 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 5.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Bronze, Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Max Current Rating | 17 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | IEC, UL |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 4 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Receptacle |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | PBT |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
| Housing Color | Natural, White |
| Contact Gender | Female |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | Without |
Stock: 4246
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12404
Ext.Price$0.12404
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12404 | $0.12404 |
| 10 | $0.06202 | $0.62020 |
| 50 | $0.05512 | $2.75600 |
| 100 | $0.04899 | $4.89900 |
| 500 | $0.04458 | $22.29000 |
| 1000 | $0.04057 | $40.57000 |
| 3000 | $0.03692 | $110.76000 |
| 5000 | $0.03360 | $168.00000 |
| 10000 | $0.03058 | $305.80000 |
